برزنت

برزنت چیست

برزنت یک پارچه ی مستحکم، منعطف و ضدآب است که معمولا از پارچه‌هایی مانند کرباس و یا پلی استر با روکش پارافین یا یورتان و یا پلاستیک هایی مانند پلی اتیلین ساخته می‌شود. پارچه برزنت به دلیل استحکام بالای خود، کاربرد های زیادی دارا می باشد.

موارد کاربرد برزنت از قبیل خام، موادی، آهاری ، چاپی و خطی شامل موارد زیرمیباشد:

  • تولید انواع چتر، سایبان، خیمه
  • روکش کالا
  • روکش پالت
  • چادر اسکلتی (تونلی)
  • روکش انواع وسایل کشاورزی
  • خیمه اسکلتی
  • روکش ضدآب محصولات
  • روکش کولر

از جمله مزایای استفاده از پارچه های برزنت موارد زیر میباشد مقاومت بالا در برابر نورخورشید وآباستقامت کششی بالامقرون بصرفه بودن برای پوشش فضاهای بازعلاوه بر مصارفی که برای برزنت در مطالب فوق ارائه نمودیم درزمینه تولید کیف و ساک، مخصوصا ساک تبلیغاتی استفاده بسیاری دارد و نکته قابل توجه در این ساک ها استحکام بالا، کیفیت چاپ خوب پارچه، مقاوم در برابر آب و نورخورشید بوده که اتفاقا بسیار استفاده هم می باشند.

پارچه برزنتی و برزنت در دوخت کیف

انواع پارچه برزنت

پارچه ها انواع مختلفی دارند که براساس جنس و نوع کاربردی به دسته های مختلفی تقسیم می شوند و پارچه برزنتی از جمله این موارد می باشد که به دلیل ضخیم بودن و همچنین جنس خشنی که دارد برای ساخت چادر و کاور بسیار مناسب بوده و به دو نوع پنبه و پلی استر تقسیم می شود. پارچه برزنت در عرض ۱۰۰ تا ۲۰۰ سانتیمتری و همینطور رنگ بندی های، یشمی، فرمی، مشکی، خاکی، سفید تولید می شود و براساس نیاز کاربر در وزن ۲۲۰ الی ۷۴۰ گرمی تولید می گردد و با اسامی یک لا نخ و شش لا نخ شناخته می شود.

 

انواع برزنت

کاربرد انواع برزنت

از کاربردی ترین انواع پارچه برزنت می توان به برزنت های موادی اشاره نمود. برزنت های شمعی در ساخت چادرهای محافظتی اتومبیل ها، مسقف سازی های موقت ضد باران، پوشش محافظتی اجناس در انباری ها، ساخت لانه حیوانات، ساخت آلاچیق، به عنوان پوشش بالکن، پوشش استخرها، ساخت سایبان و … کاربرد دارد.

انواع پارچه های برزنت و برزنتی در اصفهان

 

ویژگی های برزنت

برزنت های شمعی دارای مواد یو وی (ضد ماورا بنفش نو خورشید) بوده و در برابر آفتاب و عوامل طبیعی نمی پوسد. مزیت دیگر برزنت های شمعی خاصیت ضد آب بودن آن می باشد.که از برزنت شمعی لایه ای نفوذ ناپذیر در برابر مایعات می سازد. نرمش پذیری برزنت موادی کار با آن را بسیار آسان می نماید. نوع بافت و فرمول ویژه الیاف طبیعی برزنت های شمعی پارچه ای نفوذ ناپذیر ارزان قیمتی را پدید آورده که با الیاف طبیعی به هیچ عنوان میسر نمی باشد.

 تفاوت پارچه های برزنت با سایر پارچه ها

تاکنون به تفاوت پارچه ها با یکدیگر توجه نموده اید و آیا راه حل تشخص را می دانید؟ صنایع نساجی اسپادانا به شما کمک میکند تا با روند شناسایی انواع پارچه و ویژگی هر یک از آنها آشنا شوید.

 

مقایسه برزنت و پارچه های برزنتی با سایر پارچه ها

دورس

نوعی پارچه‌ی نخی که با الیاف پنبه بافته می‌شود و نسبت به دیگر پارچه‌های نخی ضخیم‌تر و مقاوم‌تر بوده و دارای انواع دو نخ و سه نخ است که از آن برای دوخت البسه‌ی گرم کن ورزشی استفاده می‌کنند.

پنبه

پارچه ای که تصور می‌شود آرام بخش و مطمئن ‌ترین باشد، پارچه ‌ی پنبه ‌ای نام دارد. الیاف پنبه ای ‌هادی حرارت هستند و حرارت بدن را به بیرون منتقل کرده و در نتیجه خنک هستند. در ایران لباسهای پنبه ای نخی نام دارند.

بنگالین

پارچه ‌ای آجدار که از ابریشم، پشم و یا الیاف مصنوعی بافته می‌شود. بنگالین به نوع بافت پارچه اشاره دارد. نام بنگالین هم از بنگال گرفته شده که این پارچه برای اولین بار از آنجا به فرانسه وارد شد.

دانتل و گیپور

تفاوت دانتل و گیپور در طراحی و زمینه‌های آنهاست. گیپور از بافت پنبه و ابریشم بدون هیچ زمینه ای و به صورت برجسته و ضخیم درست میشه اما دانتل از تارهای ابریشم است که معمولا روی زمینه تور بافته میشه و سه نوع کارشده ، برجسته و کارنشده دارد. دانتل قیمت بسیار بالایی دارد و به دلیل زیبایی و ظرافتش برای لباس عروس بسیار پرکاربرد است. اگه پارچه ای را می بینید که روی تور طرح های برجسته، براق و ظریفی کار شده و از پشت پارچه هم زبری دیده نمی‌شود، پارچه‌ی خوبی خریده‌اید!

مخمل

نوعی پارچه کرکی است که از ابریشم، پنبه، کتان یا پشم بافته می‌شود. مخمل به علت دشواری ساخت و تولید، معمولا جزء پارچه‌های اشرافی و لوکس محسوب می‌شود؛ گرچه با پیشرفت فناوری روز، تولید آن هزینهٔ کمتری پیدا کرده‌است. صفت «مخملی» اشاره مستقیم به لطافت و نرمی این نوع پارچه دارد و منظور از آن «به نرمی مخمل» است.

مقایسه برزنت و پارچه برزنتی با مخمل

موهر

موی بعضی از نژادهای بز لطیف و با ارزش است . از بز نژاد آنقره ٬ سالیانه مقدار زیادی موی بلند و لطیف به دست می آید که موهر نامیده می شود . درازای تارهای موهر معمولا” میان ١٣ تا ٢٢ سانتیمتر و قطر آن ۵٠ تا ۶٠ میکرون است . هر چه قطر موهر کمتر باشد لطیفتر و گرانتر است و در بازارهای جهانی از بهترین پشمهای گوسفندان مرینوس نیز گرانبهاتر است . تارهای موهر خاصیت کشسانی مناسبی دارند از این رو پارچه های بافته شده از موهر کمتر چروک می شوند . امروزه در صنعت بافندگی از موهر خالص کمتر استفاده می شود . موهر را با پشم گوسفند ٬ مو و کرک بز و یا با کتان ٬ کنف ٬ پنبه و نیز با الیاف مصنوعی مانند نایلون و پرلون ٬ به نسبتهای معین درهم می کنند و با آن پارچه های گوناگون می بافند . تارهای موهر خاصیت رنگ پذیری خوبی دارند و رنگها را با درخشندگی و شفافیت زیادنشان می دهند.

پولیش

پارچه‌هایی که پوشش مویی ضخیمی دارند و رنگ و اندازه آن شبیه خز واقعی است که به پولیش معروف است و نخ آن مصنوعی است.

مقایسه برزنت و پولیش

فوتر

نَمَد نوعی بافته سنتی زیراندازی است که با پشم تولید می‌شود. در فرانسه به آن فوتر می‌گویند.

لمه

پارچه ای رنگارنگ و براق که از الیاف رنگی یا نخ‌های براق بافته شده است.

مش

نوعی بافت برای پارچه و دیگر مواد است که دارای حفره‌های درشت است.

مقایسه پارچه برزنت و مش

کتان کش

همان پارچه‌ی کتان است که با نخ کشی بافته می‌شود. نخ کشی عبارت است از ترتیب گذرانیدن نخ های تار از سوراخ های میلمیلک و رد دستگاه یا ماشین بافندگی تعداد کل میلمیلک های مورد نیاز برای عمل نخ کشی برابر با تعداد کل نخ های تار است.

ژاکارد

همه پارچه‌هایی که طرح آنها از روند بافت پارچه شکل گرفته است.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان نساجی اسپادانا تماس بگیرید.

 


پشتیبانی و سئو : آوین نت